Szybkość obrotów i figur z Nunchaku Safety WNA zależy od umiejętności trenującego. Generalnie czym lżejsze nunchaku tym szybsze, choć przy tych lżejszych treningowych ważnym staje się stosunek wagi do oporu powietrza, który przy redukcji masy staje się bardziej znaczący.
Oczywiście w nunchaku bojowym, o którym tutaj przez wzgląd na historię wspominamy, przeważnie czym większa szybkość tym lepiej przy oczywistym kompromisie do wagi, natomiast w Nunchaku Artystycznym celowe spowolnienie wielokrotnie lepiej ilustruje muzykę i rozszerza dodatkowo wachlarz możliwości interpretacyjnych.
Szybkość to także nadana trajektoria. Krótka więc szybka przy przełożeniach maksymalnie blisko ciała by zaoszczędzić na czasie i szanować przestrzeń w przeciwieństwie do nadanego długiego ruchu w celu osiągnięcia maksymalnego zasięgu i obszernego zagospodarowania przestrzeni i uwagi publiczności. Poprawne, krótkie przełożenia blisko ciała to także mniejsze ryzyko wykorzystania przez rywala możliwości pozbawienia nas nunchaku.
Waga rozłożona bliżej końca to też łatwiejsza do opanowania technicznie trajektoria. Dlatego jeżeli zwrócimy uwagę na szczegóły konstrukcji Safety nunchaku WNA zauważymy, że poszerza się ono równomiernie w stronę końca. Zapewnia to równomierne rozłożenie wagi jak najbardziej korzystne dla wyważenia ostatecznego tego zaawansowanego Technologicznie, także pod względem nowoczesnych materiałów wykonania, przedmiotu.