Sport zagęszcza na małej przestrzeni to, co w życiu rozrzedzone: dramatyczność, napięcie, tyle dziania się, gestów, tyle gry, walki z sobą...

Marek Bieńczyk

Nunchaku Artystyczne pochodzi od prastarej japońskiej sztuki walki, będącej częścią szerszego systemu obrony, uzupełniającego w sposób naturalny techniki Karate. System ten oparty jest na obronie przy użyciu dostępnych dawniej, prostych narzędzi rolniczych, używanych onegdaj na Okinawie, a nazywany jest "Kobudo". Nunchaku Artystyczne to wiekowa opowieść o życiu, zmaganiach, powstaniach, upadkach i wreszcie odrodzeniu ponad własne ograniczenia. To całe moje życie...

Andrzej Obodziński "Wodzu"

Różne stopnie złożoności i mnogość kierunków treningu Nunchaku Artystycznego dają oprócz możliwości pełnej i kompletnej aktywności fizycznej, także możliwość wybiórczej zabawy szeroką gamą trików i przełożeń nawet w pozycji siedzącej przed telewizorem w domu, ogrodzie czy pracy. Każdy nowy nawet najprostszy trick skutecznie poszerza nasz Arsenał możliwości, Arsenał jakże potrzebny w wydajnym umilaniu naszej szarej niekiedy codzienności.

Parki, trawniki, ogrody także botaniczne, ogólnie przestrzenie zielone wyśmienicie nadają się na pokazy Nunchaku artystycznego. Nawet z dużej odległości czyli przy większej grupie zebranych osób ewolucje tak w dzień jak i nunchaku świetlnym w nocy prezentują się wyśmienicie Z jednakową atrakcyjnością naprzeciw czy przy usytuowaniu obserwującego na flance. Jedynym warunkiem może być właściwe nagłośnienie muzyki i ewentualne utrudnienia związane z wiatrem czy deszczem.

Niekiedy program szkolny zajęć sportowych nie uwzględnia specyficznych potrzeb dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Nunchaku artystyczne daje możliwość dynamicznego rozwoju ciała i umysłu także osobom w wózkach inwalidzkich. Daje możliwość uczącemu oceny i wsparcia ich postępów ale przede wszystkim daje radość i dumę ćwiczącym z osiąganych rezultatów. Zachęca do kontynuacji i prezentacji osiągnięć koleżankom i kolegom z grupy, także tym pełnosprawnym, nieuchronnie wpadającym w coraz większy podziw.

Po szkole, uczelni czy po pracy zmęczeni, nie zawsze jesteśmy zdolni do wyprawy na siłownię, Zumbę czy Rumbę. Gdy obowiązki piętrzą się w domu, a czasu nie zbywa nikomu, to właśnie ten moment by chwycić nunchaku artystyczne. 15 minut rozrywki gdy leci: “Jaka to melodia?” ...lub kręci “Koło fortuny” wystarczą by odpocząć psychicznie i odżyć fizycznie.

Strona 1 z 8

Przemówienie inauguracyjne

Założyciel NunchakuArt.pl

Andrzej Obodziński do

Rady Głównej

 World Nunchaku Association© Copyright by NunchakuArt.pl

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.


Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi. A może zainteresują się naszą pasją i przestaną traktować nas z góry.


Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew