Budzi nas nieraz w ciągu nocy szybkie, głośne jego bicie, zatrwożeni snujemy domysły, sporządzamy z nich listy, a niejednokrotnie sam fakt przerażenia powoduje przyspieszenie tętna. Tymczasem spokój i lekki masaż nerwu błędnikowego poprawi doraźnie stan rzeczy. Ale czy nie ważniejsze jest by już następnego ranka zacząć dbać o serduszka aktywnie wypełniając wolne chwile z nunchaku artystycznymi?


Serce, ten ważący niespełna 350g i długości 15cm organ, jest podwójną pompą, gdyż tłoczy krew nie tylko w sieć naszych naczyń krwionośnych o łącznej długości 95 000 km, lecz także zasila nasze płuca. Pożywienie czerpie obficie z krwi dzięki dwóm głównym naczyniom wieńcowym, których dysfunkcja stanowi poważne zagrożenie dla ich posiadacza. Także i my dbajmy o właściwe pożywienie umyślnie bogate w witaminy i składniki odżywcze, a ubogie w niezdrowe kwasy tłuszczowe.


Czuwa nad nami stale i odpoczywa lecz nie ciągle, a pół sekundy miedzy dwoma skurczami. Czasem też ostry krótki ból serca nie musi oznaczać zawału, czyli małego czy dużego zatoru, lecz znaczyć on może po prostu potrzebę dożywienia naszego serca. Pamiętajmy koniecznie, by zdrowo i regularnie się... i nasze ukochane, a może też kochające serce odżywiać, a pijąc codziennie dużo wody rozrzedzać krew by naszemu sercu w jego ciężkiej pracy ulżyć. 

Przemówienie inauguracyjne

Założyciel NunchakuArt.pl

Andrzej Obodziński do

Rady Głównej

 World Nunchaku Association© Copyright by NunchakuArt.pl

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.


Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi. A może zainteresują się naszą pasją i przestaną traktować nas z góry.


Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew