Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
(...)
Perły, kamienie,
Także wiek młody
I dar urody,
Miejsca wysokie
Władze szerokie
Dobre są, ale —
Gdy zdrowie w cale.
Gdzie niemasz siły,
I świat niemiły.

 

Jan Kochanowski, "Na zdrowie"

- gdyż Nasze zdrowie to skarb, który należy pielęgnować osobiście.

Po ciężkich przeżyciach, chorobie, PTSD w leczeniu których pomocą byli lekarze czy terapeuci, to ostatecznie od nas samych zależy czy należycie docenimy i upiększymy Ich włożony trud, wiedzę i poświęcenie. Zróbmy wszystko aby nie zaprzepaścić tego wysiłku, łącząc budowanie naszego lepszego samopoczucia z przyjemnością i radością Nunchaku Artystycznego.

Andrzej Obodziński

Częstokroć obawiamy się, że "kiedykolwiek" będziemy mieli chorobę Alzheimera. Zastanawiamy się, jak działać, aby się chronić. Niestety, nie ma cudownej recepty na pełne zabezpieczenie się przed chorobą Alzheimera. Ale „Mens sana in corpore Sano” Liczne badania wykazują jednak że ludzie, których aktywność fizyczna jest regularna i trwała, mają mniejsze ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Nunchaku artystyczne angażuje do ruchu i łagodnie nadaje rytm zachęcając do zabawy. Możemy bawić się z wnuczkiem piankowym Nunchaku by jednocześnie ruchem i aktywnością z ukochaną osobą przeciwdziałać chorobie Alzheimera. Jesteśmy aktywni z przyjemnością i dajemy innym radość naszej bliskości. Czy to nie wspaniałe to Nunchaku Artystyczne?

Długie lata uciążliwej codzienności w wózku inwalidzkim, aż tu nagle jest!!! co koszykówka? szermierka? boks? strzelanie z łuku? NIE... to wszystko jest dobre, ale... Tu i teraz w każdej chwili wolnej jest frajda jest relaks z muzyką w choreografii z Nunchaku Artystycznym. Na dworze czy w domu nic nie mów nikomu lecz wyrwij na chwilę i odskocz od problemów na świetlną milę z artystycznym nunchaku po zmroku. Niech inni się martwią TY ciesz się z każdej nowej przygody z Nunchaku Artystycznym imponując sobie a także innym.

Nie każdemu dane jest zabłysnąć w literaturze czy sztuce. Nauka gry na instrumencie to też zadanie na lata i dekady. Nie wszyscy niestety mamy możliwość do akrobacji na rowerze, łyżwach, nartach czy gokartach, a Nunchaku Artystyczne przy minimalnym nakładzie na sprzęt, już od pierwszych chwil daje nam miłe doznania i chęć dalszego poznania. Każdy nowo złapany trick to ogromna satysfakcja i możliwość pokazania jak wymiatamy kolegom. Po prostu bajka i już.

Kluczową obserwacją przy pracy z grupą o bardzo zróżnicowanym stopniu niesprawności jest odnotowanie, nawet dla osób które mają bardzo poważne urazy uniemożliwiające jakąkolwiek pracę z nunchaku artystycznym, zaangażowania i zainteresowania treningiem pozostałych ćwiczących. Emanuje tu niejako “bezinteresowna” fascynacja. Obserwacja z zainteresowaniem zajęć z Nunchaku Artystycznym pozwala rozwinąć osobom nie mogącym uczestniczyć w nim czynnie, rodzaj motywacji niepowiązany z doraźnym, gdyż wysoce nierealnym skutkiem, lecz motywacji o wiele wyższej i trwalszej. Nunchaku artystyczne daje marzenia, a to one leczą duszę.

Strona 1 z 2

Przemówienie inauguracyjne

Założyciel NunchakuArt.pl

Andrzej Obodziński do

Rady Głównej

 World Nunchaku Association© Copyright by NunchakuArt.pl

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.


Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi. A może zainteresują się naszą pasją i przestaną traktować nas z góry.


Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew