Przed wszystkimi podróżami: w Bieszczady, na Jukatan, do Patagonii, dookoła świata, na biegun północny, południowy, na Księżyc, na Marsa, na Wenus, dokądkolwiek, przed wszystkimi tymi podróżami – jest jedna prawdziwa podróż i absolutna: w głąb siebie.
Edward Stachura

Nunchaku - ten niezwykle wyrafinowany przedmiot, jedynie w rękach wytrawnego mistrza potrafi dowieść swej precyzji i dynamicznego piękna. Ale nawet w spoczynku Nunchaku bywa niekiedy zatrważająco czyste w swej prostocie form czy doskonałości i precyzji obróbki użytych materiałów. To zarówno  wykonanie jak i kunszt władania Nunchaku czynią z niego prawdziwy instrument do podróży nie tylko w czasie, przestrzeni ale także..., a może przede wszystkim w głąb siebie w poszukiwaniu pierwotnych wartości, bogactwa duszy i sztuki tworzenia piękna.

Wraz z postępującym rozwojem miniaturyzacji i jednoczesnej poprawy wydajności ogniw elektrycznych, akumulatorów czy też baterii, istnieje szeroka gama świetlnych Nunczako Artystycznych wykorzystujących diody LED. Niekiedy konstrukcje na bazie mikroprocesorów dochodzą do dużego stopnia skomplikowania i złożoności przekazu tak aby smuga jednego pełnego obrotu nunczako wyświetlała czytelny tekst dobrze widoczny w ciemności. To nowe możliwości nie tylko spektaklu ale także reklamowe i promocyjne. 

Coraz częściej do konstrukcji nunczako artystycznych wykorzystuje się folie odblaskowe o szerokiej gamie wzorów i kolorów. To tanie rozwiązanie sprawdza się na dobrze oświetlonych scenach zapewniając widowiskowość i prostotę konstrukcji. Niekiedy dobrym rozwiązaniem okazuje się Nunczako Artystyczne zrobione z pałek/świateł chemicznych. Niestety błyszczy ono blaskiem jednego wieczoru. Niekiedy to jednak wystarcza...

Czym mniejsza waga Nunchaku Artystycznego i większa porowatość powierzchni tym bardziej podatne jest ono na opór powietrza. Opracowane i homologowane przez WNA w Holandii nunchaku piankowe i całkowicie bezpieczne jest optymalnym rozwiązaniem szybkości i stabilności przy całkowitym bezpieczeństwie użytkownika i osób postronnych. Dla wymagających doświadczonych użytkowników istnieje także model piankowy z pałkami delikatnie poszerzanymi dla lepszego wyważenia.

Podstawową zasadą definiującą Nunchaku Artystyczne jest jego bardzo lekka konstrukcja, także z lekkich tworzyw piankowych, umożliwiająca niekiedy skomplikowane akrobacje. Powoduje to całkowite nieprzystosowane do jakichkolwiek bloków, obrony czy ataków. Nunczaku Artystyczne swą techniką ale przede wszystkim budową ma potęgować i uzupełniać efekt wizualny pokazu. Dobre nunchaku artystyczne w całej swej lekkości, widowiskowości i bezpieczeństwie zachowuje ścisłe parametry wyważenia i wykonania zapewniające optymalne parametry dostosowujące do umiejętności i wieku artysty. Jego błyszcząca, a niekiedy także świetna konstrukcja doskonale uzupełnia umiejętności choreograficzne sportowca.

Strona 1 z 2

Przemówienie inauguracyjne

Założyciel NunchakuArt.pl

Andrzej Obodziński do

Rady Głównej

 World Nunchaku Association© Copyright by NunchakuArt.pl

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.


Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi. A może zainteresują się naszą pasją i przestaną traktować nas z góry.


Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew