Promienie słoneczne to oprócz promieniowania widzialnego i podczerwonego czyli cieplnego, dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego, niewidzialnego bezpośrednio dla oka ludzkiego. Długość fali promieniowania ultrafioletowego jest krótsza od światła widzialnego i tym samym oko ludzkie nie jest w stanie wychwycić jego obecności. Trenując Nunchaku Artystycznym w parkach, ogrodach czy na plaży pamiętajmy o ochronie przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Wykonując ewolucje i figury Nunchaku Artystycznego nie raz zdarzy nam się spojrzeć bezpośrednio na słońce. Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrami i stabilnie dopasowane to skuteczna ochrona przed szkodliwym dla oczu słońcem ale także przed drobinkami piasku i kurzu na plaży.

Promienie ultrafioletowe, w nadmiernych ilościach, uszkadza także komórki epidermy uwalniające substancje odpowiedzialne za rozszerzanie naczyń krwionośnych, czyli początkowe czerwienienie skóry. Ciało ludzkie broni się przed nadmiarem promieniowania produkując pigment - melaninę, tak pożądaną opaleniznę, która pochłania część promieniowania ultrafioletowego. Aby naprawić straty, organizm ludzki nasila produkcję nowych komórek do tego stopnia, że zastępują one w spotęgowanej ilości warstwy uszkodzone, dla nas będące schodzącą skórą. Przy tak wzmożonej produkcji nowych komórek, te odpowiedzialne za produkcję melaniny, stanowiącej naturalny filtr ochronny, pomnażają się najszybciej wzmagając jednocześnie jej wydzielanie. Ta właśnie spotęgowana produkcja melaniny przyciemnia i chroni naszą skórę, nadając jej piękny brązowy odcień.

Niestety nie jest to wystarczająca osłona, dlatego bezwzględnie i niezależnie od pory dnia, należy chronić skórę dzieci i dorosłych kremami z filtrem ochronnym o odpowiednim współczynniku gdyż nadmierne opalanie może powodować raka skóry.