Oto klucz do szczęścia; nie brać rzeczy zbyt tragicznie, robić co możecie najlepszego w danej chwili, życie uważać za grę, a świat za boisko. Robert Baden-Powell.
 

Nauka Nunchaku to ciągłe odkrywanie własnych niewydolności, słabości i ciągłe planowanie jak należy najwłaściwiej własne słabości pokonywać. Tu bardzo pomocna jest wiedza, gdyż przy znajomości tajników konstrukcji i dostosowania rodzaju nunchaku do aktualnych możliwości szkolonego, pokonywanie trudności staje się ciekawą i wzbogacającą wyprawą odkrywczą z wyraźnie jaśniejącym na horyzoncie sukcesem.

Generalnie przyjmuje się długość pałek Monouchi liczoną od przegubu do końca łokcia, a długość linki Himo to szerokość dłoni. Natomiast w szkoleniu nunczako na różnych jego etapach zaawansowania poszczególne zadania stają się łatwiejsze przy dopasowaniu wymiarów i ciężaru w zależności od potrzeb. Właściwa interpretacja przez doświadczonego Trenera NunczakoNunchaku Artystyczne
Dla zabicia banalności i nudy

Nunczako.pl
produkt
 stopnia zaawansowania pozwala na okresowe dopasowanie specyfiki sprzętu do potrzeb szkolenia w celu uwydatnienia zachowań dających poprawne i wymagane nawyki i przyzwyczajenia.

Nie tylko wprawne oko trenera, wychwytujące każdy niepoprawny ruch czy złą pozycję lub ustawienie, jest złotą receptą na szybkie postępy w nauce nunczako artystycznego. Bardzo ważnym jest odpowiednie dobranie wielkości i ciężaru nunczako tak aby od początku przygody z nunczako Artystycznym uczeń nabierał właściwych przyzwyczajeń i odruchów na idealnie dopasowanym do jego możliwości i uwarunkowań nunczako. 

Pozornie proste w swej konstrukcji składające się z dwóch pałek Monouchi, każda z nich zakończona Kontei, połączonych linką Himo bądź łańcuszkiem Kusari Nunczako to wielowiekowa tradycja poparta wiedzą i doświadczeniem mistrzów. Odwzorowanie właściwego, zgodnego z prawdziwymi pierwowzorami nunchaku wyważenia jego odpowiednika treningowego piankowego gwarantującego właściwe parametry i zgodne z oryginałem osiągi to dzieło Sensei Milco Lambrecht i stworzonego przez niego w Holandii nunchaku treningowego WNA.

Szybkość rotacji i figur z Nunczako Artystycznym zależy od umiejętności trenującego ale generalnie czym lżejsze nunchaku tym szybsze choć przy tych lżejszych treningowych ważnym staje się stosunek wagi do oporu powietrza, który przy redukcji masy staje się bardziej znaczący. Oczywiście w nunchaku bojowym przeważnie czym większa szybkość tym lepiej natomiast w Nunczako Artystycznym celowe spowolnienie wielokrotnie lepiej ilustruje muzykę i rozszerza dodatkowo wachlarz możliwości interpretacyjnych. Szybkość to także nadana trajektoria. Przy przełożeniach maksymalnie blisko ciała by zaoszczędzić na czasie i szanować przestrzeń lub długi ruch w celu osiągnięcia maksymalnego zasięgu i obszerności.

Przemówienie inauguracyjne

Założyciel NunchakuArt.pl

Andrzej Obodziński do

Rady Głównej

 World Nunchaku Association© Copyright by NunchakuArt.pl

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.


Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi. A może zainteresują się naszą pasją i przestaną traktować nas z góry.


Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew