Historia i historie
"Jeśli masz dwie drogi do wyboru, wybieraj zawsze drogę trudniejszą dla ciebie."
Zbigniew Herbert
Dōjō 道場 to miejsce wzbogacenie mądrością Przodków, gdzie zdobywamy wiedzę pozwalającą na odnalezienie swojej właściwej drogi... gdyż 道 po japońsku znaczy droga, a 場 znaczy miejsce.
Andrzej Obodziński
Skąd wywodzi się Karate
- Andrzej Obodziński
- Nadrzędna kategoria: NunchakuArt
Zjednoczenie królestw Okinawy pod rządami Shō Hashi pierwszego władcy królestwa Riukiu (1422-1439) i zakaz posiadania broni narzucony przez Shō Shin to okres nasilonego rozwoju ostatecznie dopracowanego, jako uzupełniająca się jednolita całość, systemu walki - pierwowzoru Karate. Dokonali tego chcący zachować swą odrębność i niezawisłość, pozbawieni prawa do broni, mieszkańcy Okinawy zmuszeni do ostatecznego ujednolicenia i scalenia chińskich technik „Chuan Fa”, rdzennie okinawskiego „Te”, przywiezionych na Okinawę przez Samuraja na uchodźstwie o imieniu Tametomo technik „Tō-te” ale też wypracowując dodatkowo sztukę Kobudo – czyli wykorzystanie jako broni powszechnie dostępnych przedmiotów i narzędzi rolniczych.
Pochodzenie ludności Okinawy i jej odrębność kulturowa od Japonii
- Andrzej Obodziński
- Nadrzędna kategoria: NunchakuArt
Nacjonalistyczne ruchy w Japonii przełomu lat .30 i .40 ubiegłego wieku były zaczątkiem przekonania, że mieszkańcy Okinawy są Japończykami chociażby ze względu na ich obywatelstwo. Jednakże liczne badania potwierdzają, że już wiele wieków wcześniej rozwinęli Oni niezależny od Carstwa Japonii system polityczny, religię, kulturę czy nawet dialekt, a także sztuki walki karate i kobudo pod okupacją kultury japońskiej a równolegle do kultury chińskiej.
Czym jest Kobudo
- Andrzej Obodziński
- Nadrzędna kategoria: NunchakuArt
Kobudo to ogólny termin określający wszystkie techniki walki z bronią pochodzącą z tradycyjnych rzemiosł związanych z rybołówstwem, rolnictwem lub innymi pracami gospodarczymi. Kobudo obejmuje również kije różnych rozmiarów i przedmioty codziennego użytku, mogące służyć do walki w okresach i okolicznościach kiedy broń była niedostępna lub zakazana.
Czy w sztuce Nunchaku ma zastosowanie kodeks samurajów Bushido
- Andrzej Obodziński
- Nadrzędna kategoria: NunchakuArt
Nunchaku będące jednym z elementów pradawnej sztuki walki Kobudo pochodzącej, podobnie jak Karate, z wyspy Okinawy nie może być w żaden sposób utożsamiane z tradycyjnymi japońskimi systemami walki, a także japońskimi systemami wartości w tym z kodem Samurajów "bushi-dō". Rdzenni mieszkańcy Okinawy to odmienna od japońskiej populacja zajmująca się uprawą roli, połowem ryb i pracami gospodarskimi, która nie wyłoniła odrębnej kasty wojowników Bushi. To przywiązani do swych tradycji odważni, pracowici, prości ludzie, którzy stawiali skuteczny opór najazdom i okupacji japońskiej i wpływom kulturowym Cesarskiej Japonii.
Strona 1 z 2