Istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą
i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.

Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem

Podróżując po Polsce…, czy też jak Świat długi i wysoki, znajdziemy od ul. Długiej w Warszawie po Lhasa w Tybecie, wspaniałe miejsca do treningu niekiedy poparte cenną wiedzą specjalistów.

Wartościowa wiedza trenerów personalnych na siłowniach czy przewodników wysokogórskich popłaca w osiąganych wynikach… Ale często zachęcające nas po prostu swym niepowtarzalnym, urzekającym pięknem miejsca i harmonizujący z naturą, przyrodą i jej doskonałością regenerujący nasze siły trening Nunchaku, to niezrównany sposób na odrodzenie tak duchowe jak i wydolnościowe.

Wietnamskie siły komunistyczne północy zaczęły tworzyć sieć tuneli pod powierzchnią dżungli na terytorium Wietnamu Południowego w latach '40, podczas wojny o niepodległość z francuską władzą kolonialną. W latach '60 ubiegłego stulecia Stany Zjednoczone Ameryki Północnej coraz bardziej nasiliły swoją obecność wojskową w Wietnamie, a komunistyczni rebelianci powiększali sieć tuneli rozpoczętą przez Viet Minh.

Lśniący, wyszorowany pokład dżonki i lazurowe wody zatoki Ha Long, to wszystko czego potrzeba, by udać się w niezapomniany rejs po najwspanialszej, szczególnie o wschodzie słońca zatoce marzeń, perle Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tysiące wysp, wysepek i rzeźbionych przez wieki troską natury wapieni, bieleje z wód jak gigantyczne zęby smoków, które to, jak głosi legenda, broniły onegdaj okolicznych mieszkańców przed nieprzyjacielem. Lecz i dziś wrogie okręty rozbijają się niekiedy o te sterczące z odmętów, groźne zęby.

Galeria Trietiakowska, to początkowo prywatna kolekcja założona w 1856 roku przez rosyjskiego przedsiębiorcę, mecenasa sztuki Pawła Trietiakowa, od połowy XIXw. kolekcjonera dzieł najwybitniejszych malarzy rosyjskich. Przekazana następnie w darze miastu Moskwie kolekcja została udostępniona szerokiej publiczności. Dziś to wraz z Rosyjskim Muzeum w Sankt-Petersburgu, największy zbiór prac najwybitniejszych malarzy rosyjskich, a zarazem niebagatelna kolekcja starych ikon.

Po Wiedeńskich zaułkach podążamy śladami Sissi – miłej i uczynnej bawarskiej księżniczki Elżbiety, która potrafiła jednak uparcie i skutecznie walczyć o spełnienie swych marzeń. Olśniewające swym wieczornym blaskiem, jarzące się milionami światełek i dekoracji ulice Wiednia przyciągają nie tylko na Święta Bożego Narodzenia lecz urzekają przez cały okrągły rok. Może to za sprawą wykwintnych gwiazdek Sissi. Ale zacznijmy od początku...

Przemówienie inauguracyjne

Założyciel NunchakuArt.pl

Andrzej Obodziński do

Rady Głównej

 World Nunchaku Association© Copyright by NunchakuArt.pl

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.


Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi. A może zainteresują się naszą pasją i przestaną traktować nas z góry.


Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew