Ad #1263
Opublikowano 07-31-2019
Zobacz wszystkie ogłoszenia from wodzu
Teofila z Działyńskich Potulicka była pierwszą wybitną przedstawicielką rodu Działyńskich władających Zamkiem w Kórniku i samodzielnie doprowadziła Kórnik i pobliski Bnin do rozkwitu. Jednakże jak głosi legenda, przekazana przez XIX-wiecznego burgrabiego zamku Józefa Rychtera, sposób w jaki tego dokonała skazał ją na wieczne potępienie a po dziś dzień jest Ona najsławniejszą w Polsce zjawą – Białą Damą.

Opis

Podobno krótko przed północą Teofila schodzi w białej sukni z portretu i przechodzi się po tarasie zamkowym. Następnie o północy do zamku przyjeżdża rycerz na czarnym koniu, który zabiera ją na przejażdżkę po parku.

Dodaj komentarz

To mnie kręci

Piknikuj i wypoczywaj
ZAJRZYJ TU / muzea

Teofila z Działyńskich Potulicka była pierwszą wybitną przedstawicielką rodu Działyńskich władającyc[...]

O czym wiedzieć nie warto, a czytać nie wolno!

Przemówienie inauguracyjne

Założyciel NunchakuArt.pl

Andrzej Obodziński do

Rady Głównej

 World Nunchaku Association© Copyright by NunchakuArt.pl

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.


Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi. A może zainteresują się naszą pasją i przestaną traktować nas z góry.


Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew